LIVE PROTOCOL
EET--:--:-- edition--.--.--

Medici din Iasi, consultatii gratuite pentru 350 de oameni la Negresti

Medici din Iasi, consultatii gratuite pentru 350 de oameni la Negresti

O echipa de 20 de medici si 40 de asistente din Iasi a transformat o scoala din Negresti, judetul Vaslui, in cabinete medicale pentru o zi. Peste 350 de localnici, multi dintre ei fara asigurare medicala, au primit consultatii gratuite. Initiativa a fost facuta in amintirea unui coleg decedat anul trecut, la doar 31 de ani.

Salile de clasa ale unei scoli din Negresti, judetul Vaslui, s-au transformat pentru o zi in cabinete medicale, acolo unde o echipa de medici si asistente din Iasi a oferit consultatii gratuite. Peste 350 de localnici au profitat de ocazie pentru a afla in ce stare de sanatate se afla, multi dintre ei pentru ca nu reusesc sa ajunga in mod obisnuit la un cabinet din cauza ca nu isi permit. Medicii au mers in ceea ce au descris drept cel mai sarac oras din tara, tocmai pentru a-i consulta pe cei care raman, de regula, in afara sistemului medical.

La initiativa au raspuns sute de oameni, iar unii dintre ei nu fusesera niciodata pana acum la medic. Consultatiile gratuite au fost, pentru mai bine de 350 de localnici, singura solutie pentru a afla cat sunt de sanatosi, in lipsa unei alte variante accesibile financiar. Pentru multi, drumul scurt pana la scoala a inlocuit o vizita la cabinet pe care nu si-o puteau permite.

In total, 20 de medici si 40 de asistente si-au propus sa ofere consultatii gratuite in comunitatile sarace, in timpul lor liber. Echipa s-a deplasat la Negresti pentru a duce serviciile medicale direct in mijlocul oamenilor, intr-o zona unde accesul la un control de specialitate este dificil. Cadrele medicale au transformat institutia de invatamant intr-un punct de consultatii pentru intreaga comunitate.

Printre cei care au venit la consultatii se afla si Maria, o femeie care nu mai are loc de munca de la sfarsitul anilor '90 si care nu are asigurare medicala, motiv pentru care preventia ii este aproape imposibila. Ea a povestit ca nu a mai fost la un control de ani de zile si ca problemele de sanatate i se agraveaza. La urgenta primeste ajutor pe loc, insa, fara asigurare, nu poate continua investigatiile mai departe.

Situatia Mariei nu este una izolata. Multi dintre pacientii care au venit la scoala nu mai fusesera de mult timp la analize, iar unii nu ajunsesera niciodata la un consult de specialitate, de chirurgie generala. Medicii spun ca tocmai in randul celor neasigurati depisteaza cele mai multe probleme, ramase necontrolate ani la rand din cauza lipsei accesului la servicii medicale.

Gestul cadrelor medicale are si o incarcatura aparte: actiunile sunt facute in amintirea unui coleg care si-a pierdut viata anul trecut, la doar 31 de ani. In numele lui, medicii si asistentele au ales sa mearga in comunitatile in care oamenii au cel mai greu acces la un control. Pentru organizatori, aceste deplasari au devenit o forma de a duce mai departe ceea ce isi dorea si colegul disparut.

Oamenii foarte greu au acces la servicii medicale, iar asta ne-am dorit sa schimbam, a explicat unul dintre medici, care a spus ca scopul a fost de a ajuta cat mai mult persoanele fara disponibilitati financiare si de a le aduce macar un zambet pe fata, printre atatea boli cronice si neajunsuri. Pentru localnicii din Negresti, ziua petrecuta in salile de clasa transformate in cabinete a insemnat sansa rara de a sti, in sfarsit, cat sunt de sanatosi.

Loading article...