Iranul a luat decizia de a închide o bună parte din spațiul aerian vestic al țării până luni, 25 mai, în contextul temerilor privind atacuri americane iminente. Companiile aeriene sunt obligate să solicite aprobări speciale din partea Autorității Aviației Civile din Iran, iar doar opt aeroporturi rămân operaționale pe teritoriul iranian.
Potrivit publicației americane Axios, citând o sursă apropiată de Donald Trump, președintele american a discutat cu consilierii de securitate națională, printre care și vicepreședintele J.D. Vance, despre lansarea unei operațiuni militare finale, de amploare și decisivă. După această operațiune, Trump ar putea declara victoria și ar putea pune capăt războiului din Orientul Mijlociu.
New York Times scrie, citând surse proprii, că Trump a eliminat aproape complet Israelul din negocierile cu Iranul, deși în februarie războiul contra Teheranului a început cu un bombardament comun americano-israelian. Israelul a fost retrogradat la statutul de subcontractor militar, fiind obligat să își oprească atacurile strategice și să ceară lumină verde de la Washington pentru orice acțiune.
Niciunul dintre cele trei mari obiective ale Israelului, și anume răsturnarea regimului de la Teheran, distrugerea programului nuclear și eliminarea rachetelor balistice, nu a fost atins până acum în acest conflict. Mai mult, noul acord propus de Statele Unite riscă să fie mai permisiv decât cel din 2015, oferind Iranului posibilitatea ridicării sancțiunilor economice.
Membrii comunității militare și de informații americane și-au anulat planurile pentru weekendul de Memorial Day, pregătindu-se pentru o eventuală reluare a ostilităților. Între timp, Qatar și Pakistan continuă eforturile de mediere la Teheran pentru prelungirea armistițiului. Închiderea spațiului aerian iranian este interpretată ca un semnal puternic că un nou val de atacuri ar putea fi iminent.
