LIVE PROTOCOL
EET--:--:-- edition--.--.--

Ocolitoarea de nord a Bucureștiului nu va fi gata anul acesta

Ocolitoarea de nord a Bucureștiului nu va fi gata anul acesta

Autostrada care ar trebui să ocolească Bucureștiul prin nord riscă să nu fie gata anul acesta, contrar promisiunilor Ministerului Transporturilor. Șeful companiei naționale de infrastructură spune că un termen realist ar fi anul viitor, iar lotul 1 are termen contractual abia în 2027. Tronsoane finalizate stau nefolosite din lipsa conexiunilor, iar șoferii pierd ore în trafic.

Autostrada care ar trebui să ocolească Bucureștiul prin nord riscă să nu fie gata anul acesta, contrar promisiunilor făcute în repetate rânduri de reprezentanții Ministerului Transporturilor. Un termen mai realist ar fi anul viitor, a recunoscut șeful companiei naționale de infrastructură, care a temperat astfel așteptările legate de finalizarea proiectului.

Pe hârtie, scenariul anunțat de minister pentru acest an viza aproape 50 de kilometri de autostradă care înconjoară capitala prin nord. Această țintă a fost însă demontată chiar de șeful companiei de infrastructură, care a ales să vorbească deschis despre întârzieri. Sunt realist, a spus el, adăugând că nu vinde iluzii celor care așteaptă drumul.

Potrivit acestuia, calendarul oficial al lucrărilor spune o altă poveste. Lotul 1 de pe A0 Nord are termen contractual abia în 2027, a precizat șeful companiei, avertizând că termenul ar putea chiar să se prelungească. Declarația contrastează puternic cu promisiunile privind o finalizare în acest an, vehiculate anterior.

În ciuda întârzierilor, constructorul român care se ocupă de unul dintre tronsoane rămâne optimist. Este vorba despre o porțiune de 17,5 kilometri, ale cărei lucrări au ajuns la un avans de aproximativ 60 la sută, dar care înregistrează deja întârzieri față de grafic. Optimismul constructorului nu schimbă însă imaginea de ansamblu a proiectului.

Problemele se văd deja pe teren. Porțiunea dintre autostrada București-Pitești și zona Bâcu, respectiv drumul județean 601A, este finalizată, însă nodul rutier nu este gata tocmai din cauza tronsonului de pe A0. Astfel, aproximativ doi kilometri de autostradă stau nefolosiți, ca un fel de muzeu, în lipsa conexiunilor rutiere.

O situație similară se întâlnește în nord-estul capitalei. Podul construit peste lacul Cernica este aproape gata, dar rămâne inutilizabil fără lotul vecin. Cei 1,8 kilometri ai acestei porțiuni nu pot fi puși în folosință câtă vreme lucrările alăturate nu sunt încheiate, blocând practic circulația pe acest tronson important.

Întârzierile au un cost direct pentru șoferi. Din cauza acestor lucrări neterminate, cei care vor să ocolească Bucureștiul sau să intre în capitală dinspre Ilfov pierd ore întregi la volan. Inelul de autostradă menit să descongestioneze traficul din jurul orașului rămâne, deocamdată, un proiect cu termene mutate de la un an la altul.

Loading article...